19 Aralık 2011 Pazartesi

4-Space Rock


Uçma düşüncesi insanoğlunun varoluşundan bu yana en büyük hayallerinden biridir. Bu hayal 70 lerin sınırları zorlayan anlayışı, uyuşturucunun etkisiyle müziğe bolca yansıtılmıştır.
Her ne kadar Space akımın ilk izleri 1959 yılında John Meek’in “I hear a new World” albümü  ile görülse de, esas çıkış Psychedelic Müziğin dominant olduğu 60’ların ikinci yarısında görülür. John Meek albümünde bir nevi uzay yarışından bahseder ve insanoğlunun uzaylılar ile buluşmasını konu alır. 1966 yılında Syd Barrett önderliğindeki Pink Floyd “The Piper at the Gates of Dawn” albümünü çıkarır. Albümde Psychedelic ögeler ağır bassa da diğer gruplarına nazaran müziklerinde farklı temalar görülmektedir. Grup daha sonra ki albümlerinde, Syd Barrett etkisinin azalması ile, tarzını iyice kemikleştirmiş ve Space Rock olarak adlandırılmışlardır. Pink Floyd bu türün tartışmasız en önde gelen grubu olmuştur.
Müzikte en temel görülen olgu synthesizer/klavye kullanımıdır. Birçok alt kültürde olduğu gibi uzun pasajlar ve emprovizasyon burada da görülür. Echo lu gitar kullanımı ve repetitif ritimlere sıkça rastlanır. Diğer bazı tarzlara göre vokal kullanmı biraz daha fazladır. Bilim kurgu, Uzay, Kozmik evren temaları hem sözlere hemde müziğe yansıtılmıştır. Genel yapısı itibarı ile heavy ve özellikle de Psychedelic türlere yakın durur.
>(NOT: Zaten bazı otoriteler Psychedelic ve Space müziği iç içe tanımlarlar. Bunun bir başka nedeni de bu iki türü iç içe geçiren, üst üste çıkardıkları albümlerdeki farklılıklar gösterilebilir. Ancak tüm bu iç içeliğe rağmen müzikal anlayışlarda yadsınamayacak farklılıklar vardır. Bu yüzden burada bu türleri ayırmak çok daha doğru olacaktır.)
Ülkelere bakacak olursak:
a) İngiltere
Akımın öncü ülkesidir. Rock müzik tarihinin en önemli gruplarından olan Pink Floyd’un “The Piper at the Gates of Dawn” albümü ile resmen kültür doğmuş kabul edilir. Türün önemli gruplarından biride Hawkwind’dir. “Warrior on the Edge of Time” albümleri başyapıtlar arasındadır. 1973 yılında çıkardıkları “Space Ritual” albümü bilim kurgu roman yazarı M.Moorcock ile yaptıkları çalışmaların neticesinde ortaya çıkmıştır. Daevid Allen’ın önderliğindeki Gong da türün en önde gelen gruplarındandır.
Önemli bazı gruplar: Arzachel, Ozric Tantacles,Camel, Jade Warrior... ülkenin önemli space gruplarıdır.
b) Almanya
Krautrock’ın Psychedelic dönemden etkilendiği düşünüldüğünde Space Rock’a uzak kalmaları  mümkün değildir.” Dom” gibi bu 2 türün iç içe geçtiği birçok örnek vardır. Ancak şunu söylemek gerekir ki Alman gruplarının çoğu farklı tarzda müzik yapsada bir şekilde Kraut akımın izleri görülmektedir. “Eloy” ülkenin bu tarzda yetişen en önemli grubu kabul edilir. Octopus,Sula Bassana, Message , Ivory adı sayılabilecek diğer gruplardır.
c) İskandinavya
Özellikle başta İsveç olmak üzere birçok kaliteli grup çıkarmışlardır. Radiömöbel, Algarnas Tradgard, Bland Bladen,Kontinuerlig Drift (İsveç),Alrune Rod, Day of Phoenix, Fleur De Lis, (Danimarka), Circle (Finlandiya)
d) Diğer
Space akım özellikle 70’lerin Avrupa’sında oldukça yaygın bir kültürdü. Igra Staklenih Perli, Tako (Yugoslavya), Agamemnon (İsviçre),    Cosmic Factory, Far East Fmily Band (Japonya), PLJ Band, Four Levels of Existence (Yunanistan), Mess (Estonia), Ragnarök (Yeni Zelanda)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder